Łączna liczba wyświetleń
09 listopada 2011
08 listopada 2011
07 listopada 2011
03 listopada 2011
kurki na szybko
Akcja szybka kolacja?
Przegląd zasobów..o proszę słoiczek kurek,cebule,soczewica czerwona i kilka dodatków , 20 minut max i mamy pyszny sos do ziemniaków,ryżu lub makaronu.
co i jak?
2 cebule podsmażamy na oleju lub maśle,
dodajemy soczewice,
sól, lubczyk, pieprz, koperek (może być suszony ) , liść laurowy,
dolewamy wody (na oko :)),
dusimy,aż soczewica będzie super miękka,
dodajemy kawałek (np. ) gorgonzoli i zalewamy słodką śmietaną, 3 minuty duszenia i gotowe !
Przegląd zasobów..o proszę słoiczek kurek,cebule,soczewica czerwona i kilka dodatków , 20 minut max i mamy pyszny sos do ziemniaków,ryżu lub makaronu.
co i jak?
2 cebule podsmażamy na oleju lub maśle,
dodajemy soczewice,
sól, lubczyk, pieprz, koperek (może być suszony ) , liść laurowy,
dolewamy wody (na oko :)),
dusimy,aż soczewica będzie super miękka,
dodajemy kawałek (np. ) gorgonzoli i zalewamy słodką śmietaną, 3 minuty duszenia i gotowe !
27 października 2011
kiście, kiście czosnek i liście!
czosnek
chrzan
liście selera
liście porzeczki
liście winogron
koper
łyżka soli na litr wody surowej
Eksperyment udany,polecam!!!
Trochę info o właściwościach leczniczych czosnku :
O magii czosnku wiadomo od tysięcy lat – medycyna ludowa tą pospolitą bulwą od dawna leczyła wszystko, od grypy po zarazę, złych duchów nie omijając. Po wielu badaniach nad zawartością okazało się, że faktycznie czosnek ma niesamowitą moc zwalczania bakterii, wirusów i grzybów, i jest świetną alternatywą dla wyniszczających organizm antybiotyków.
Dziś największe znaczenie wyciąg z czosnku ma w walce ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu. Jedzony codziennie, nawet jako dodatek do chleba z masłem, już po dwóch tygodniach może dać niesamowite rezultaty. Na surowo, przykładany do skóry pomaga zwalczyć opryszczkę i objawy trądziku.
Główne substancje odpowiadające za moc czosnku to allicyna oraz lotne związki siarkowe – czynniki winne przykremu zapachowi białych ząbków. Ta pierwsza wyzwalana jest podczas kruszenia czy miażdżenia czosnku, dlatego tak ważne jest dokładne gryzienie. Jako antybiotyk allicyna pomaga zwalczać infekcje dróg oddechowych, płuc, biegunki, przeziębienia, infekcje drożdżycowe i inne grzybice. Temperatura niszczy te właściwości, dlatego czosnek dla zdrowia jemy na surowo.
Inne związki siarki, obecne w czosnku, pomagają przy chorobach krwi, pobudzają krążenie, obniżają cholesterol i czynią cuda, jeśli chodzi o choroby układu krążenia, serca oraz cukrzycę. Wzmacnia się układ odpornościowy, zaś w połączeniu z witaminą C można również uzyskać dobrą ochronę przed atakami astmy.
Poza tym czosnek jest także kopalnią witaminy C, B6, selenu, magnezu, potasu, wapnia, manganu i flawonoidów. Te ostatnie działają na także na rzecz młodości – czosnek jest w światowej lidze przeciwutleniaczy zapobiegających powstawaniu zmarszczek.
Najnowsze doniesienia mówią wręcz o antynowotworowych właściwościach ząbkowanego warzywa – jedzone regularnie, wraz ze szczypiorem, obniża znacznie ryzyko zapadnięcia na raka jelita oraz żołądka, zaś w badaniach laboratoryjnych wyciąg z czosnku hamuje rozwój komórek rakowych odpowiedzialnych za nowotwór skóry, jelita, żołądka, piersi i jamy ustnej.
Niestety jednak, jest kilka „ale”. Otóż czosnek wielu osobom o wrażliwym przewodzie pokarmowym może stwarzać przykre dolegliwości, a nawet wyniszczenie śluzówki. Pojawiają się również alergie na czosnek objawiające się wysypką, gorączką i bólami głowy. Inne przeciwwskazania obejmują stany przedoperacyjne – czosnek rozrzedza krew i może utrudniać krzepnięcie, oraz leczenie wirusa HIV – preparaty stosowane w terapii nie współdziałają z czosnkiem.
Wreszcie, najmniejszym acz niebagatelnym problemem jest antyspołeczny zapach, utrzymujący się w ustach niezwykle wytrwale. Najlepsze sposoby uniknięcia go to popijanie czosnku mlekiem, zagryzanie natką z pietruszki
18 października 2011
sezon na dynie!
http://designyoutrust.com/2011/10/18/the-pumpkin-house-of-slindon-in-west-sussex/
http://zwegowani.pl/category/przepisy-z-dyni/
Polecam dyniowe eksperymenty!!!!
Dla mnie max!!! zobaczcie więcej na :
http://gadzetomania.pl/2011/10/20/co-sie-stanie-kiedy-projektant-zabawek-dostanie-w-rece-dynie/rzezbione-dynie-1/top
http://zwegowani.pl/category/przepisy-z-dyni/
Polecam dyniowe eksperymenty!!!!
Dla mnie max!!! zobaczcie więcej na :
http://gadzetomania.pl/2011/10/20/co-sie-stanie-kiedy-projektant-zabawek-dostanie-w-rece-dynie/rzezbione-dynie-1/top
16 października 2011
bory-ostatnie zbiory
Na miejsce dotarliśmy wczesnym rankiem. Bory przywitały nas przymrozkiem i szronem.Zebrane grzyby zdecydowanie należały do ostatnich w tym roku...
Chrobotek reniferowy (Cladonia rangiferina) |
Gąska niekształtna (siwa) -Tricholoma portentosum | (jadalny!! ) |
Muchomor czerwony (Amanita muscaria) |
Sarniak dachówkowaty (Sarcodon imbricatus L.) |
Grzyb Jadalny,od 2004 roku objęty ochroną gatunkową!!!!! |
Gąska niekształtna (siwa) -Tricholoma portentosum |
Podgrzybek (Xerocomus Quél.) |
Rycerzyk czerwonozłoty (Tricholomopsis rutilans) |
Koźlarz czerwony (Leccinum aurantiacum) |
Amanita muscaria Opis
Muchomor czerwony (Amanita muscaria) to bardzo rozpowszechniony w całej strefie umiarkowanej grzyb; jest powszechnie znany i z uwagi na właściwości toksyczne - niejadalny. Jednak w niektórych rejonach dalekiej północy, a w szczególności terenach byłego Związku Radzieckiego, był używany przez plemiona zamieszkujące Syberię właśnie ze względu na te właściwości. Obecnie również bywa wykorzystywany przez osoby poszukujące mocnych chemicznych wrażeń.
Substancje psychoaktywne
- Muscinol
- Kwas ibotenowy
- Muskazon
10 października 2011
raz,dwa,trzy : las patrzy!
Purchawka (Lycoperdon) |
Dwuzarodniczka cytrynowa (Bisporella citrina) |
KUBEK PRĄŻKOWANY Cyathus striatus Pers.: |
Grzybówka różowa Mycena rosea (trująca! ) |
..a w między czasie dobrze przestało padać..dobrze czasem spojrzeć do góry :)
Monetka bukowa [Monetka kleista]Oudemansiella mucidajadalny...:) |
Koźlarz babka (Leccinum scabrum) |
http://pl.wikipedia.org/wiki/Muchomor_czerwony |
08 października 2011
P jak papryka,P-jak psychoanaliza
30-ste urodziny Cecylii zapowiadały się grubo..okazały się grubsze niż się spodziewałam...dużo wszystkiego..czego tylko dusza zapragnie.Atmosfera,miejsce,ludzie,potrawy,ogień,muzyka,tańce...noc wielowątkowa..
Najlepsze to zupa ,która powstała dnia następnego,czyli dziś..
Wspólnie z Agatką,rozmawiając o doświadczeniach minionej nocy ugotowałyśmy sobotnią zupę.
2 papryki,2 cebule-podsmażone w garnku,sól,chili,pieprz,lubczyk.Dodałyśmy cukini , fasolki jaś i koncentrat pomidorowy.Zalać wodą,podusić.
Dla mnie pycha!
03 października 2011
B jak BAZYLIA - ostatni zbiór w tym sezonie
hm..radosny i smutny moment w roku..
Pachnący zbiór ziół to zawsze wspaniałe doznanie..smutno,bo ostatnie w tym roku.Pozostaje ususzyć i czekać na wiosnę!
Zastosowanie[edytuj]
- Roślina uprawna: Znaczące uprawy znajdują się w Ameryce Południowej. W Azji uprawiano ją od czasów przedhistorycznych. Wieńce uplecione z bazylii znaleziono w piramidach egipskich. Z Iranu i Indii dotarła do Europy południowej, prawdopodobnie przywieziona w czasie wypraw Aleksandra Macedońskiego, skąd w XVI w. przywędrowała do Europy Środkowej (w tym Polski), gdzie początkowo była siana w oranżeriach i w donicach.
- Roślina lecznicza
- Surowiec zielarski: ziele bazylii – Herba Basilici (ulistnione, ścięte w czasie kwitnienia i ususzone pędy). Zawiera olejek eteryczny – olejek bazyliowy (0,5 – 1,5%) – ma bardzo silny, korzenno-kwiatowy zapach i lekko żółtawą barwę. Jego głównymi składnikami są: metylochawikol,cyneol i linalol, eugenol, cytral, limonen, terpinen. Ponadto zawiera garbniki (5%), saponiny, flawonoidy, substancje gorzkie, olej tłusty zawierający oksykwasy tłuszczowe (kwas trionowy), sole mineralne, witaminy
- Działanie: poprawia trawienie i ułatwia przyswajanie pokarmu – działa przeciwskurczowo, pobudza wydzielanie soku żołądkowego, działa słabo wiatropędnie przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Powszechnie uważa się, że działa przeciwdepresyjnie, poprawia nastrój i dodaje sił (działanie podobne do melisy). Stosuje się w łagodnych zaburzeniach trawiennych, wzdęciach, przy niedoborze soku żołądkowego.
- Roślina przyprawowa – ma miły, korzenny, słodkawy i pikantny smak i zapach. Jako przyprawy używa się świeżych lub suszonych liści lub całego ziela, które ścina się w czasie kwitnienia. Wówczas roślina odrasta i powtórnie kwitnie. Najlepiej dodawać ją do sałatek i zup, duszonych warzyworaz twarożku. Można również nacierać zielem mięsa przed dalszym przyrządzaniem. Niezastąpiony składnik prawie wszystkich włoskich dań, świetnie komponuje się z makaronem i pomidorami, główny składnik pesto
- roślina miododajna.
- Olejek eteryczny używany jest w przemyśle perfumeryjnym do wyrobu perfum i mydła
- W przemyśle spożywczym wykorzystywana do wyrobu konserw
- W przemyśle spirytusowym stosowana do wyrobu likierów
- Do dziś bazylię traktuje się jako roślinę ozdobną
- Odstrasza owady
Ciekawostki[edytuj]
- Już starożytni mieszkańcy Egiptu znali lecznicze właściwości bazylii. W piramidach znaleziono wianki zrobione z niej.
- W Indiach bazylia jest poświęcona bogu Wisznu i Krysznie. Na tę roślinę Hindusi składali przysięgę w sądzie.
- W greckim kościele prawosławnym bazylii używa się do przygotowania wody święconej, a pojemniki z bazylią są umieszczane u stopni ołtarzy.
- We Francji nazywana jest królewskim zielem.
- Noszenie liści bazylii w portfelu ma przyciągać do niego pieniądze. Według wierzeń dzięki niej można zatrzymać w domu szczęście i zapewnić mu ochronę, umieszczona w rogach pokoju chroni pomieszczenie. Rozsypanie jej wokół serca ukochanego ma zapewnić jego wierność. Jako kadzidło palona jest dla ochrony przed nieproszonymi energiami i istotami. Przyciąga również szczęście, wierność, przyjaźń.
(źródło :wikipedia )
01 października 2011
sezon na robaki :)
grzybobrania dzień drugi :
Szpileczka czerniejąca Spinellus fusiger
Opieńka miodowa (Armillaria mellea)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Boczniak
W TRAKCIE :
PO :
.....A TERAZ CZAS NA ROZKOSZ PODNIEBIENIA..mmmmmm.....
Szpileczka czerniejąca Spinellus fusiger
Lycoperdon echinatum Purchawka jeżowata |
Opieńka miodowa (Armillaria mellea)
Koźlarz czerwony (Leccinum aurantiacum) |
Podgrzybek (Xerocomus Quél.) |
PRZED:
W TRAKCIE :
PO :
.....A TERAZ CZAS NA ROZKOSZ PODNIEBIENIA..mmmmmm.....
Subskrybuj:
Posty (Atom)